A földimogyoró (Arachis hypogaea), amit néha csak mogyorónak is neveznek, a legvalószínűbb eredete Dél-Amerikában, különösen a brazil és perui területeken található. A földimogyorót az őslakos amerikai népek először háziasították és termesztették, mielőtt a spanyol hódítók a 16. században elhozták volna Európába.
Az európaiak, miután megismerkedtek a földimogyoróval, azt számos más területen is elkezdték termeszteni, beleértve Afrikát és Ázsiát. A földimogyoró nagy rugalmassága és gazdasági értéke miatt gyorsan terjedt el a világon, és ma már számos kontinensen termesztik.
Fontos megjegyezni, hogy a földimogyoró nem a diófélék (mint például a dió vagy a mogyoró), hanem a pillangósok (Fabaceae) családjába tartozik. Szokatlan tulajdonsága, hogy a virágok szára "meghajlik" és a termés a talaj alá kerül (innen ered az "hypogaea" név, ami föld alatti jelentést hordoz). A legtöbb dióféle termése a növény tetején található.
Ma a földimogyorót a világ számos részén termesztik, különféle fajtái és típusai megtalálhatók, és széles körben felhasználják az élelmiszeriparban, például mogyoróvaj, olaj és más termékek előállításához
|